Prof. Dr. M. Turan Çetin - Kişisel Biyografi

1953 yılında Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde doğdu. Aslen İslâhiye/Gaziantep nüfusuna kayıtlıdır.

1971-1977 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuduktan sonra, Tıp Fakültesi'ni birincilikle bitirdi,

1977'de Çukurova Üniversite'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda uzmanlığa başladı ve

1981 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

1981-83 yılları arasında Ankara da 171'nci dönem yedek subay okulunu birinci olarak bitirdikten sonra, 400 Yt. Hava Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalıştı.

1983-86 yılları arasında Karabük'te SSK Hastanesi'nde Mecburi Hizmet Görevini tamamladıktan sonra,

1986 yılında Çukurova Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı.

1988 yılında Ç.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Doçenti unvanını aldı.

1989 yılında Fransa'da M. Cognat (MD) ile Histeroskopi, Laparaskopik Cerrahi, Tubal Mikrocerrahi, İn vitro Fertilizasyon ve Embryo Transferi konularında eğitim aldı.
 
1990 yılında ve 1992 yılında (Fransız hükümetinin bursuyla) Montpellier Üniversitesi'nde B. Hedon (MD) ile Tubal Mikrocerrahi, Endoskopik (Laparoskopi ve Histerokopi) Cerrahi, Tüp Bebek (IVF_ET) ve Mikroenjeksiyon konularında çalıştı.

Daha sonra bu eğitim T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sertifiye edildi.
 
1993'de Ç.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Türkiye'nin 7. Ü.Y.T.E. Merkezi'ni kurdu ve burada merkez sorumlusu oldu.

1995 yılında Adana'nın ilk IVF gebeliği, sonra 1996 ocak ayında Özlem adıyla Adana'nın ilk kız bebeği dünyaya geldi.
 
1992-94 yılları arasında Türkiye'yi temsilen, ESHRE'nin Advisory Committee'sinde yer aldı.

26-30.09.1994 ve 05-09.12.1994 tarihlerinde T.C. Sağlık Bakanlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Johns Hopkins Üreme Sağlığı Uluslararası Eğitim Programı'nın işbirliği ile düzenlenen Klinik Uygulama Becerileri'nin Standardizasyonu ve Klinik Eğitim Becerilerinin Geliştirilmesi Semineri'ne katıldı. Kendi üniversitesinde internlere Aile planlaması hakkında yıllarca teorik ve pratik kurslar düzenledi.

01.11.1994'de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Profesörü oldu.

1994-1997 yılları arasında Adana Sağlık Meslek Yüksekokul Müdürlüğü yaptı.

21.05.2007-09.2007 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı görevini aldı. Halen Çukurova Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmakta olup Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Çukurova Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Endoskopik Cerrahiyi başlattı ve Türkiye'nin 7.ci tüp bebek merkezini kurdu.

Prof. Dr. M. Turan Çetin; 1977'den bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında Birçok bilimsel toplantı ve kongrelere katıldı. 100'e yakın yurtiçi ve yurtdışı yayını olup "Tavşanlarda Over Transplantasyonu" adlı bildiri ile birincilik ödülü aldı. Türkiye'de ilk defa "Laparoskopik Video Presentasyonu ve Laparoskopik ilk Tubal Anastomozu" gerçekleştirdi. Vaginoplastilerde Laparoskopik Bean yöntemini geliştirdi. Birçok dergi ve derneklerde bilimsel kurul üyeliği yaptı. Birçok kitap ve çevirisi bulunmaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası kongre ve seminere, Eğitici, Oturum Başkanı veya Dinleyici olarak katıldı. Adana'da dört defa; Endoskopik Cerrahi, İnfertilite ve Tüp Bebek konusunda Kongre düzenledi. Çukurova bölgesinde  bulunan üniversitelerin katılımı ile Endoskopi,  Üreme Endokrinolojisi ve infertilite konularında  çeşitli toplantılar düzenledi.

Yaptığı tüm bilimsel eğitimlerin ve çalışmaların ardından Şubat 2004'te Adana'da Özel Prof. Dr. M. Turan Çetin Tüp Bebek Merkezi'ni kurmuştur. Prof. Dr. M. Turan Çetin Tüp Bebek Merkezi Uzman Doktor, Embryolog, Hemşire ve Yardımcı Sağlık Personeli ile tüm Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa'daki İnfertil problemi olan insanlara bilimsel ve teknik donanımıyla hala hizmet sunmaktadır.

2014-2016 yılları arasında Üreme Tıbbı ve Cerrahi Derneği (UTCD) başkanlığı yapmıştır. Bu sürede çeşitli şehirlerde kongre, kurs ve seminerler organize etmiştir.

2015'de  Antalya'da iki yılda bir düzenlenen uluslararası UTCD kongresini düzenlemiş ve kongrenin başkanlığını yapmıştır.

25 Eylül 2016'dan itibaren halen, UTCD ve Endometriozis Derneği YK üyesi olarak çalışmaktadır.