Rutin tüp bebek uygulamalarında elde edilen embriyolar, yapay bir kültür ortamı içerisinde bir süre büyümeye bırakılır ve daha sonra bu ortamdan alınarak anne rahmine yerleştirilir. Endometrial co-culture uygulamasında rahim iç tabakasından (endometrium) adetin 20-25'inci günleri arasında alınan az miktarda doku örneği laboratuvar koşullarında üretilerek yapay bir rahim içi dokusu oluşturulur. Bu uygulamada amaç doğal gebelikteki ortamın laboratuvar içinde oluşturulması ve böylece embriyoların anne rahmi içinde büyüyor gibi uygun bir ortamda bulunmalarıdır.

Döllenen yumurtanın embriyoya dönüşmesi tümüyle annenin ürettiği doğal hücrelerin oluşturduğu zemin üzerinde oluşur. Co-culture ile sağlanan ortam embriyonun gelişmesi için uygun proteinler ve büyüme faktörleri bulundurur ve daha sonra anne rahmine yerleştirildiğinde embriyonun daha iyi tutunmasını sağlar. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek uygulamalarına rağmen başarı elde edilemeyen olgularda co-culture (yapay rahim) uygulamasıyla tüp bebek denenmesi faydalı olabilmektedir.

Co-culture uygulaması özel teknikler ve alt yapı gerektirdiğinden ülkemizde, kliniğimizin de dahil olduğu az sayıdaki merkezde uygulanmaktadır.

Scroll to top