Histeroskopi, soğuk ışık kaynağı, video kamera ve rahim içine verilen sıvı/gaz distansiyon medyumu yardımı ile rahim iç boşluğunun görüntülenmesine verilen isimdir.
Tanısal veya tedavi edici amaçla yapılabilir. Tanısal amaçla bugün büyük çoğunlukla ofis histeroskopi'den yararlanılmaktadır. Tedavi edici amaçla yapılan histeroskopilerin bir kısmı ofis histeroskopi yardımı ile bir kısmı ise rezekteskop denilen özel bir alet yardımı ile yapılır. Polipler, ağır olmayan yapışıklıklar, derin olmayan perdeler ofis histeroskopi esnasında düzeltilebilir iken, yaygın rahim içi yapışıklıkar, derin perde kesilmesi ve rahim içine yerleşik myom tedavisinde rezekteskop kullanılır. Gerek ofis histeroskopisi gerekse de rezekteskop kullanımında derin olmayan maske ile genel anestezi kullanılır.
 
Ofis Histeroskopi
Ofis histeroskopide rahim ağzını genişletmeden rahim içine kolayca sokulabilecek çok ince aletler (2.9 mm çaplı) kullanılmaktadır. Ofis histeroskopi önceleri sadece tanı koymak amacı ile uygulanmasına rağmen son yıllarda rahim içinde görülen pek çok anormalliğin tedavisinde de kullanılır hale gelmiştir. Ofis histeroskopi en çok anormal kanamalarda, kısırlığın değerlendirilmesinde, rahim içi yapışıklık, küçük myom ve poliplerin alınmasında kullanılır. Ofis histeroskopi ile derin olmayan septum adı verilen rahim içinde doğuştan olan perde ya da duvarların da kesilmesi de olanaklıdır. İpi rahim içine kaçmış olan rahim içi araçların (spiral) çıkarılmasında da ofis histeroskopiden yararlanılır.
 
Ofis histeroskopi hiç anestezi kullanılmadan yapılabilirse de, biz çok hafif bir genel anestezi kullanmayı hasta konforu açısından tercih etmekteyiz. Histeroskop ile rahim içine girildikten sonra sıvı verilerek rahim boşluğu şişirilir ve video ekranında gözlenir.
 
Menopoz öncesinde ve menopz sonrasındaki anormal kanamaların tanısında ofis histeroskopi son derece yararlıdır. Rahim içindeki polip, myom, veya tümörler histeroskopi ile kolayca görülür. Bunların bazıları (2 cm’den küçük çaplı) ofis histeroskopi ile alınabilir, bazılarında (2 cm’den büyük çaplı) ise aynı seansta rezekteskop kullanılma gereği olabilir.
 
Kısırlığın değerlendirilmesinde histeroskopi son derece önemli bir yöntemdir. Rahim içindeki yer kaplayan lezyonlar veya yapışıklıklar kısırlık nedeni olabilir ve bunların önemli bir kısmı histeroskopi ile tedavi edilebilir. Tüp bebek tedavisi öncesinde özellikle rahim filmi olmayan kadınlarda histeroskopi ile rahim iç boşluğunun normal olduğunun teyit edilmesi gerekli olabilir. Özellikle daha önce başarısız denemeleri olan çiftlerde de histeroskopi ile rahim içinin değerlendirmesi gerekebilir. Yapılan bazı çalışmalarda daha önce 2 veya daha fazla tüp bebek başarısızlığı olanlarda histeroskopide %50 oranında rahim iç boşluğunda anormallikler görülmektedir. Her ne kadar, rahim içinde saptanabilecek silik, normal dışı durumların, doğurganlık veya tüp bebek başarısı üzerine etkileri tartışmalıdır. Bireysel uygulamalarımda, geçmiş yıllarda, tüp bebek öncesi çok liberal histeroskopi yapmış iken, eğer karından rahime bir müdahale öyküsü (myom ameliyatı vs) yok ise, kürtaj öyküsü yok ise ve adetin 10-12. günlerinde yapılan vajinal ultrasonografi tamamıyla normal ise, bu olgularda çoğu zaman histeroskopi normal olmakta ve ilave gebelik katkısı sağlamadığı için histeroskopi yapmamaktayım. Eğer bir risk faktörü var ise (myom ameliyatı, kürtaj öyküsü, vajinal ultrasonografide polip-myom varlığı veya iç tabaka düzensizliği), tartışmasız olarak tüp bebek öncesi histeroskopi yapılmalıdır.

Tüp Bebek TV

Scroll to top